Számítógép problémák

Számítsátechnika és műszaki dolgok.

Re: Számítógép problémák

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.17. 09:45

andrew írta:
man xhost

szóval "xhost +" -t a belépett felhasználó nevében, utána:
su username
pw megad
firefox

upgrade mehet :)

downgrade -t felejtsd el. sok bütyköléssel megoldható, de nem garantált a siker.
ha mégis ilyenben gondolkozol akkor innen kiindulhatsz: https://help.ubuntu.com/community/DowngradeHowto

Szia!

Basszus! Az xhost-al játszottam, de nem jöttem rá hogy kéne neki menni!

A downgrade-ben nem gondolkodom, csak azért kérdeztem hogyha valami nagyon nem akarna menni... Akkor induljon a frissítés!

Köszi,
Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

Motor típusa: az nincsen :(

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.17. 13:47

Hali!

Megvolt az update. Azóta a KDE nem indul. Az ATI driver install sem segített. Most letöltöttem a legújabb ATI drivert, de ha ez sem segít akkor nem tudom.

Zotya

ui: ez egy másik gépen íródott!
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: Odzsee Dátum: 2010.01.17. 15:28

Sziasztok!
Tervezek 1-2 hónapon belül venni egy Asus K70AB(AMD proci) vagy Asus K70IO(Intel proci) laptopot.
A kérédsem az lenne,hogy Intel vagy Amd processzorral érdemes megvenni?Ahogy néztem az Amd-hez több a csatlakaozó,pl.: Hdmi van az Amd-hez az intelhez viszont nincs.Illetve van az Inteles géphez is Hdmi csati,csak többe kerül az Inteles gép ugyanazzal a tudással,mint az AMD-s.
A régi 7 éves Compaq Evo N1020V-met akarom lecserélni egy olyan gépre ami újabb 7 évig hibamentesen tudna üzemelni.Asus vagy Toshiba között vaciláltam,de elmentem megnézni bevásárló központokba őket és az Asus messze jobb minőségű külsőleg.Belsőleg nem értek hozzá.Csak netezésre,letöltésre és film nézésre kell.Tv-t minden képp szeretnék hozzá kötni.
Szerintetek jó választás a 150.000ft-os kategóriában?
Illetve merjem megvenni webshopból,vagy inkább vegyem rendes boltból?Igaz a boltokban egy 10-essel drágább.
Köszi mindenkinek a választ.
Üdv.
Odzsee

Motor típusa: SV 650S K4
Motor extrák: PROP-TECH FOKOZATKIJELZŐ,TRAXXION DAMPER ROD KIT,LINEÁRIS ELSŐ RUGÓ SZETT,DUPLA DOBOS KIPUFOGÓRENDSZER,K&N SZŰRŐ,SV1000 SZÍVÓCSONK,SÖTÉT PÚPOS PLEXI,FULL IDOM,KORMÁNYGÁTLÓ,GSX-R HÁTSÓ GÁTLÓ.

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.17. 15:43

zotya_ írta:Hali!

Megvolt az update. Azóta a KDE nem indul. Az ATI driver install sem segített. Most letöltöttem a legújabb ATI drivert, de ha ez sem segít akkor nem tudom.

Zotya

ui: ez egy másik gépen íródott!

Sikerült úrrá lenni a helyzeten. A lényeg, hogy a 9.10-es Kubuntuhoz kell a legújabb ATI driver, az 1 évvel ezelőtt letöltöttel nem kompatibilis. Utána nem elfelejtendő az aticonfig --initial parancs.

Üdv,
Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.17. 20:50

Szia Andrew!

Kéne még egy kis help!

A rendszer upgrade felhúzta a firefoxomat is 3.5-re. Ez még nem is lenne baj, de a régit törölte is. Az új fox nem játsza le a flash-eket. Az adobe oldaláról letöltve a flashplayer 10-et, a tar.gz -ben csak egy libflashplayer.so file van. Régebben volt benne egy flashplayer.xpt meg egy flashplayer-installer is.
Az "Installation instructions for tar.gz" meg azt mondja, hogy futtassam le a flashplayer-installer -t! (Ami nem volt benne a letöltött anyagban)
A libflashplayer.so -t bemásoltam a plugin directory -ba, de ez nem elég. A video-kon (pl. youtube) kisvártatva megjelenik a kép, de hang nincs.

Le tudnád ellenőrizni hogy neked van-e flashplayer.xpt -d? Ha igen akkor kéne, ha nincs akkor meg érdekelne valami tipp hogy kéne hangot csiszolni a flash-ekhez. (Egyébként van hang!)

Köszi,
Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: Laller Dátum: 2010.01.17. 21:03

zotya_ írta:Szia Andrew!

Kéne még egy kis help!

A rendszer upgrade felhúzta a firefoxomat is 3.5-re. Ez még nem is lenne baj, de a régit törölte is. Az új fox nem játsza le a flash-eket. Az adobe oldaláról letöltve a flashplayer 10-et, a tar.gz -ben csak egy libflashplayer.so file van. Régebben volt benne egy flashplayer.xpt meg egy flashplayer-installer is.
Az "Installation instructions for tar.gz" meg azt mondja, hogy futtassam le a flashplayer-installer -t! (Ami nem volt benne a letöltött anyagban)
A libflashplayer.so -t bemásoltam a plugin directory -ba, de ez nem elég. A video-kon (pl. youtube) kisvártatva megjelenik a kép, de hang nincs.

Le tudnád ellenőrizni hogy neked van-e flashplayer.xpt -d? Ha igen akkor kéne, ha nincs akkor meg érdekelne valami tipp hogy kéne hangot csiszolni a flash-ekhez. (Egyébként van hang!)

Köszi,
Zotya

Ugyan nem tőlem kérdezted, de hátha, nekem ettől lett flash:

sudo apt-get install flashplugin-nonfree

info by andrew :-)
Laller

Motor típusa: SV1000S
Motor extrák: sk. fokozatkijelző, sk. köridőmérő, forgatható kerekek, SV1000 szívócsonk, 2 irányba elfordítható kormány, LED-es index, LED-es hátsólámpa

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.17. 21:34

Laller írta:
Ugyan nem tőlem kérdezted, de hátha, nekem ettől lett flash:

sudo apt-get install flashplugin-nonfree

info by andrew :-)

Hali!

Ez a csomag eddig is installálva volt, csak volt mellette egy gnash player is, valószínűleg ezzel akadt össze. Mindent leszedtem, aztán a "flashplugin-nonfree" -t visszaraktam. Most már gyorsan bejön a flash, de hang továbbra sincs.

Erre varrjatok gombot!

Köszi,
Zotya

ui: kép is csak azért van, mert manuálisan bemásoltam a libflashplayer.so -t a őéugin könyvtárba. Ha kitörlöm akkor kép sincs.
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: sanyi Dátum: 2010.01.17. 21:39

Ahhoz képest, hogy értesz hozzá elég sokat kínlódsz vele......én nagyon nem tudom miről van szó, de csak benyomom a gombot és megnyílik az ablak.....
sanyi

HozzászólásSzerző: zoli32 Dátum: 2010.01.17. 21:46

sanyi írta:Ahhoz képest, hogy értesz hozzá elég sokat kínlódsz vele......én nagyon nem tudom miről van szó, de csak benyomom a gombot és megnyílik az ablak.....

Ez a Bill Gates úgy néz ki mégis tud valamit.
zoli32

Telefonszám: 06302334496
Motor típusa: Triumph Street Triple 2009

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.17. 21:47

sanyi írta:Ahhoz képest, hogy értesz hozzá elég sokat kínlódsz vele......én nagyon nem tudom miről van szó, de csak benyomom a gombot és megnyílik az ablak.....

Rászántam magam a frissítésre, ami kicsit darabosabb lett a vártnál. Csak akkor romlik el ha piszkálom. ;)

Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.17. 21:59

zoli32 írta:

Ez a Bill Gates úgy néz ki mégis tud valamit.

Azért lehet szopni a winfossal is, csak ott elvileg még fizettél is érte. ;) Egyébként a Bill nem egy ostoba gyerek!

Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: andrew Dátum: 2010.01.17. 22:04

a flashplugin-nonfree csomag egy installer script-et tartalmaz ami nem csinál mást, mint leszedi egy libflashplayer.so file-t és bemásolja a firefox globális plugin könyvtárába.

manuál insallkor ugyan ez megy, csak ez az egy file-t kell betenni vagy a globális vagy a user saját mozilla plugins könyvtárába.

a hang általában nem megy vagy csak flash alatt?!
Mit mond egy frissen végzett mérnök egy frissen végzett bölcsésznek?
- Két hamburgert és egy kis kólát
andrew
Társ Admin
Társ Admin

Motor típusa: GSX1300R K8
Motor extrák: maga a motor :)

HozzászólásSzerző: Töki Dátum: 2010.01.17. 22:13

zotya_ írta:

Rászántam magam a frissítésre, ami kicsit darabosabb lett a vártnál. Csak akkor romlik el ha piszkálom. ;)

Zotya

User error? :D
2 henger, két kerék,
90°-ban a nyomaték vezér!
Töki
Rendszeres túrázó
Rendszeres túrázó

Telefonszám: 20/464-0621
Motor típusa: Suzuki SV 650S Ky
Motor extrák: egyedi fényezéső idomok, indexek, hasidom, sárvédő, raptor kipufogó, fémfékcső,doboz

HozzászólásSzerző: leslie Dátum: 2010.01.18. 08:02

Sanyi, ugyan ezt akartam beírni, csak rám nem jellemző módon kitöröltem , mondván nem generálok felesleges vitát...
Nálunk is ez megy, az összes töketlen informatikus lixnuxal baszakodik egész nap, sose jó nekik valami, úgy kell kirugdosni a szobájukból őket, hogy dolgozzanak is néha...

Hozzáteszem, hozzánk eddig 1x se kellett jönniük, az XP-vel az elmúl 2,5 év alatt sose volt probléma... de én azzal kezdtem az itteni működésem, hogy az összes linuxot letöröltettem a gépekről...
"Én is azt akarom, amit mindenki más. Csak én jobban..."
leslie

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.18. 15:26

andrew írta:a flashplugin-nonfree csomag egy installer script-et tartalmaz ami nem csinál mást, mint leszedi egy libflashplayer.so file-t és bemásolja a firefox globális plugin könyvtárába.

manuál insallkor ugyan ez megy, csak ez az egy file-t kell betenni vagy a globális vagy a user saját mozilla plugins könyvtárába.

Úgy általában van hang, csak a flash alatt nincs (Firefox 3.5.x) . Eddig viszont (Firefox 3.0.x alatt) volt. Próbáltam a keverővel is játszani, eddig nem jött be.

Üdv,
Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.18. 15:31

leslie írta:

Sanyi, ugyan ezt akartam beírni, csak rám nem jellemző módon kitöröltem , mondván nem generálok felesleges vitát...
Nálunk is ez megy, az összes töketlen informatikus lixnuxal baszakodik egész nap, sose jó nekik valami, úgy kell kirugdosni a szobájukból őket, hogy dolgozzanak is néha...

Hozzáteszem, hozzánk eddig 1x se kellett jönniük, az XP-vel az elmúl 2,5 év alatt sose volt probléma... de én azzal kezdtem az itteni működésem, hogy az összes linuxot letöröltettem a gépekről...

Leslie!

Nem az a kérdés hogy az XP működik-e, hanem az hogy hogyan frissíted le úgy az XP-t Vistára hogy minden alkalmazásod változatlanul működjön? ;) Ha sikerült akkor tedd közzé a procedúrát!

Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: leslie Dátum: 2010.01.18. 16:02

zotya_ írta:
leslie írta:

Leslie!

Nem az a kérdés hogy az XP működik-e, hanem az hogy hogyan frissíted le úgy az XP-t Vistára hogy minden alkalmazásod változatlanul működjön? ;) Ha sikerült akkor tedd közzé a procedúrát!

Zotya

ez a probléma csak az idiótáknál merül fel!
eszem ágában sincs frissíteni egy jól működő op. rendszert egy köztudottan sz...rra...
"Én is azt akarom, amit mindenki más. Csak én jobban..."
leslie

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.18. 17:17

zotya_ írta:
andrew írta:a flashplugin-nonfree csomag egy installer script-et tartalmaz ami nem csinál mást, mint leszedi egy libflashplayer.so file-t és bemásolja a firefox globális plugin könyvtárába.

Úgy általában van hang, csak a flash alatt nincs (Firefox 3.5.x) . Eddig viszont (Firefox 3.0.x alatt) volt. Próbáltam a keverővel is játszani, eddig nem jött be.

Üdv,
Zotya

Jelentem megoldódott a probléma!
A Bugzillán találtam egy tippet, miszerint az swfdec-mozilla összeakad az adobe flash playerrel. Az előbbit eltávolítottam, és megjavult a flash hangja.

Mindenkinek köszi a segítséget!

Üdv,
Zotya

ui: tesztelem a többi progit...
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: Gyuszi Dátum: 2010.01.18. 18:06

zotya_ írta:
leslie írta:

Leslie!

Zotya

vistára minek? 7-re teheti, fog menni minden, ami most legalább annyira jó mint az xp volt annó.
Nézd... menedzser...8)
Gyuszi
LFS
LFS

Motor típusa: Monster650

HozzászólásSzerző: KZ Dátum: 2010.01.18. 18:17

Gyuszi írta:
zotya_ írta:
Leslie!

Zotya

vistára minek? 7-re teheti, fog menni minden, ami most legalább annyira jó mint az xp volt annó.

én is csípem a Win7-et! linux-ra újra majd kb 3-5 év után nézek rá megint :)
A semmi az nem van, hanem nincs. Hát mer', hogy ha semmi van, az pont hogy nincs semmi! Na de, ha meg a semmi nincs, az meg már valami, ...az meg már nem semmi.
KZ

Motor típusa: YZF-R6

HozzászólásSzerző: Takker81 Dátum: 2010.01.19. 15:51

KZ írta:HAsznál közületek valaki MS Office 2003-at?

Muttttternál kb 1 hete az alábbi üzenet jön: "This copy of Microsoft Office is not genuine. In 10 day(s), Office applications will be marked an not genuine".

Nos eddig évekig használta, ezt kb 1 hete írja ki. Természetesen nem bolti verzió, de ez az üziből is kiderül ;)

Megszűnt volna a support az office 2003-ra vagy csak ezt a kulcsot tiltották le?
GWH28-DGCMP....

Lehet, h be volt kapcsolva az automatic upgrade és lehúzta magának a közkedvelt Microsoft Genuine Advantage progit
Aki nálam lassabban közlekedik, az egy idióta. Aki gyorsabban, az elmebeteg.
Természetesen akik lassabbak, azt gondolják, hogy elmebeteg vagyok, akik lassabbak azt, hogy egy idióta.
De ki nem sz...rja le, mit gondolnak? Hisz az összes idióta vagy elmebeteg.
Takker81

Motor típusa: SV 1000 N K6
Motor extrák: Under construction

HozzászólásSzerző: KZ Dátum: 2010.01.19. 18:19

Takker81 írta:
KZ írta:HAsznál közületek valaki MS Office 2003-at?

Muttttternál kb 1 hete az alábbi üzenet jön: "This copy of Microsoft Office is not genuine. In 10 day(s), Office applications will be marked an not genuine".

Nos eddig évekig használta, ezt kb 1 hete írja ki. Természetesen nem bolti verzió, de ez az üziből is kiderül ;)

Megszűnt volna a support az office 2003-ra vagy csak ezt a kulcsot tiltották le?
GWH28-DGCMP....

Lehet, h be volt kapcsolva az automatic upgrade és lehúzta magának a közkedvelt Microsoft Genuine Advantage progit

Az fent volt eddig is, mindig automatán ment a windows update. Szóval megoldás nem lett rá... Feltettem neki a 2007-es változatot az most jó!
A semmi az nem van, hanem nincs. Hát mer', hogy ha semmi van, az pont hogy nincs semmi! Na de, ha meg a semmi nincs, az meg már valami, ...az meg már nem semmi.
KZ

HozzászólásSzerző: KZ Dátum: 2010.01.21. 08:25

Hali!

A NAS-on linux-on kiadom a következő parancsot:
chown -R -v admin:users /admin/dl

Azaz az admin felhasználóhoz rendelem az adott könyvtárat és az alatta lévőket.

Azonban nem adminra állítja át a root-ról, hanem messagebus-ra

Mi a rák az a messagebus, hogy került oda, és miért arra állítja, amikor én admin-t adok meg neki?
KZ

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.21. 08:56

KZ írta:Hali!

Mi a rák az a messagebus, hogy került oda, és miért arra állítja, amikor én admin-t adok meg neki?

Nem lehet hogy az admin-nak és a messagebus-nak ugyan az az UID-ja??

Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: sanyi Dátum: 2010.01.21. 10:21

Jön a terminátor......kezdődik a gépek lázadása.....
sanyi

HozzászólásSzerző: KZ Dátum: 2010.01.21. 15:10

zotya_ írta:

Nem lehet hogy az admin-nak és a messagebus-nak ugyan az az UID-ja??

Zotya

az gondolom egyedi azonosítót jelent. hol/hogyan tudom ezt kideríteni, lekérdezni?
KZ

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.21. 15:13

KZ írta:az gondolom egyedi azonosítót jelent. hol/hogyan tudom ezt kideríteni, lekérdezni?

/etc/passwd
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: KZ Dátum: 2010.01.21. 16:21

zotya_ írta:
KZ írta:az gondolom egyedi azonosítót jelent. hol/hogyan tudom ezt kideríteni, lekérdezni?

/etc/passwd

root:$1$$$gyfrl3XtEahl159dp/xK.:0:0:root:/root:/bin/ash
lp:x:4:7:lp:/var/spool/lpd:/bin/sh
nobody:x:65535:65535:nobody:/nonexist:/bin/sh
guest::65534:65535:Guest:/nonexist:/bin/sh
mysql:$1$$RmyPVMlhpXjJj8iv4w.Ul.:6000:6000:Linux User,,,:/home/mysql:/bin/sh
daemon:$1$$RmyPVMlhpXjJj8iv4w.Ul.:7000:7000:Linux User,,,:/home/daemon:/bin/sh
messagebus:x:7001:7001:messagebus daemon:/opt/var/run/dbus:/bin/false
admin:$1$$$gyfrl3XtEahl159dp/xK.:7001:100:admin:/mnt/ide1/admin/:
guest-share:$1$$qRPK7m23GJusamGpoGLby/:7002:7001:User for guest share:/mnt/ide1/guest-share/:/bin/badsh

Hát ebből én sz...rt se értek, mármint itt nem látok UID-ot.
KZ

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.21. 16:53

KZ írta:
zotya_ írta:
/etc/passwd

guest-share:$1$$qRPK7m23GJusamGpoGLby/:7002:7001:User for guest share:/mnt/ide1/guest-share/:/bin/badsh

man 5 passwd nem működik?
a mezők jelentése:
usernév a felhasználó belépési neve a rendszerben.
jelszó a felhasználó kódolt jelszava. ( természetesen kódolva;) )
UID A felhasználó azonosítószáma.
GID A felhasználó csoportjának azonosítószáma.
valódi név egy opcionális mező megjegyzések tárolására (gyakran a felhasználó teljes neve)
home mappa a felhasználó $HOME mappája.
shell a belépéskor elindítandó program (ha nincs megadva, a /bin/sh-thasználja).

A 7001 az UID. (User ID) A file rendszeren az UID van tárolva, csak amikor kiadod az ls parancsot akkor cseréli le felhasználó névre.
Úgy néz ki hogy az admin user létrehozásakor történt egy kis baleset. Te hoztad létre, vagy alapból megvolt a rendszeren??

Üdv,
Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: KZ Dátum: 2010.01.21. 17:22

zotya_ írta:
KZ írta:

man 5 passwd nem működik?
a mezők jelentése:
usernév a felhasználó belépési neve a rendszerben.
jelszó a felhasználó kódolt jelszava. ( természetesen kódolva;) )
UID A felhasználó azonosítószáma.
GID A felhasználó csoportjának azonosítószáma.
valódi név egy opcionális mező megjegyzések tárolására (gyakran a felhasználó teljes neve)
home mappa a felhasználó $HOME mappája.
shell a belépéskor elindítandó program (ha nincs megadva, a /bin/sh-thasználja).

A 7001 az UID. (User ID) A file rendszeren az UID van tárolva, csak amikor kiadod az ls parancsot akkor cseréli le felhasználó névre.
Úgy néz ki hogy az admin user létrehozásakor történt egy kis baleset. Te hoztad létre, vagy alapból megvolt a rendszeren??

Üdv,
Zotya

alapból van az admin és a root és a public. igazából én egyet se hoztam létre külön, tehát a listában lévők mind megvoltak alapból...

a man meg nem működik, nem tudom miért
KZ

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.01.21. 17:30

KZ írta:alapból van az admin és a root és a public. igazából én egyet se hoztam létre külön, tehát a listában lévők mind megvoltak alapból...

Akkor lehet hogy ez valami általam ismeretlen koncepció része. (Andrew lehet tudja miért van így???) Egyenlőre barátkozz meg ezzel a működéssel, mert attól hogy messagebus-t ír ki tulajdonosnak az még az admint jelenti.

Hogy a man nem működik az valószínűleg nem hiba, egyszerűen ez egy minimál linux, és úgy gondolták hogy nem kell.

Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: KZ Dátum: 2010.01.21. 17:40

zotya_ írta:
KZ írta:alapból van az admin és a root és a public. igazából én egyet se hoztam létre külön, tehát a listában lévők mind megvoltak alapból...

Akkor lehet hogy ez valami általam ismeretlen koncepció része. (Andrew lehet tudja miért van így???) Egyenlőre barátkozz meg ezzel a működéssel, mert attól hogy messagebus-t ír ki tulajdonosnak az még az admint jelenti.

Hogy a man nem működik az valószínűleg nem hiba, egyszerűen ez egy minimál linux, és úgy gondolták hogy nem kell.

Zotya

Ok, köszi az infókat. Most teszteltem, és annak ellenére, hogy messagebus-nak látszik, az admin tudja törölni, szóval jó lesz így...
KZ

HozzászólásSzerző: andrew Dátum: 2010.01.22. 09:38

tyű, van ám itt gubanc...

az tuti nem egészséges, h egy uid-al több user is regisztrálva van.
ha nem tetszik a messagebus owner felirat az admin helyett, akkor egy sima szövegszerkesztővel cseréld meg a két sort, h az admin legyen előrébb.
az uid->username párosításnál az elejétől végéig megy a feldolgozás és az első találatnál megvan a visszatérési érték, ezért látod admin helyett a messagebus -t.
ha korábban nem így volt akkor itt vmi ment közben lett elkettyintve.
az átállításnál azonban figyelj, mert az is lehet, h vmi programnak az kell, h owner ellenőrzéskor lássa, h messagebus, így ha az admin-t rakod előre akkor lehet h vmi borulni fog.

mindenesetre az tuti, h ez így nem kóser.

másrészről passwd file-ban jelszó?! nem is tudom hány éve már h a publikusan olvasható passwd file helyett shadow file-ba nyomják a hash-t... érdekes...
Mit mond egy frissen végzett mérnök egy frissen végzett bölcsésznek?
- Két hamburgert és egy kis kólát
andrew
Társ Admin
Társ Admin

Motor típusa: GSX1300R K8
Motor extrák: maga a motor :)

HozzászólásSzerző: KZ Dátum: 2010.02.02. 18:27

Linuxguruk!

Van most a NAS-on egy /mnt/ide1/admin megosztás (remélem így hívják), tehát az ez alatt lévő könyvtárakat (pl.: Filmek, Képek, Játékok) a windows-ból admin/pass-sal felcsatolva írhatom olvashatom az itt lévő dolgokat.

Azt szeretném, hogy legyen egy másik név/jelszó páros, ami ugyanezt látja (vagy ebből csak bizonyosakat), de csak olvashatóan, továbbá lenne egy saját írható része is, amin azt csinál amit akar, méretkorlát nélkül.

Mit kell ehhez tenni? felhasználót kell valahogy létrehozni, vagy valami samba-t szerkeszteni? Hogy fogjak hozzá?

adduser xy - ez létrehozza a felhasználót és a home alá a könyvtárat, de reboot után eltűnik!

Előre is köszi!
KZ

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.02.02. 19:08

KZ írta:Linuxguruk!

Van most a NAS-on egy /mnt/ide1/admin megosztás (remélem így hívják), tehát az ez alatt lévő könyvtárakat (pl.: Filmek, Képek, Játékok) a windows-ból admin/pass-sal felcsatolva írhatom olvashatom az itt lévő dolgokat.

Azt szeretném, hogy legyen egy másik név/jelszó páros, ami ugyanezt látja (vagy ebből csak bizonyosakat), de csak olvashatóan, továbbá lenne egy saját írható része is, amin azt csinál amit akar, méretkorlát nélkül.

Mit kell ehhez tenni? felhasználót kell valahogy létrehozni, vagy valami samba-t szerkeszteni? Hogy fogjak hozzá?

adduser xy - ez létrehozza a felhasználót és a home alá a könyvtárat, de reboot után eltűnik!

Előre is köszi!

Hogyha létrehozol valamit ami a reboot után eltűnik, akkor nincs tippem. Fogalmam sincs hogy a vasad hogy működik.

Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: KZ Dátum: 2010.02.02. 19:15

zotya_ írta:
KZ írta:Linuxguruk!

Előre is köszi!

Hogyha létrehozol valamit ami a reboot után eltűnik, akkor nincs tippem. Fogalmam sincs hogy a vasad hogy működik.

Zotya

most ott tartok, hogy létrehoztam egy zsuzsa megosztást, azaz van egy /mnt/ide1/zsuzsa és ez nem is tűnik el reboot után!

Ezt fel is tudom csatolni zsuzsa névvel. Most már csak azt kéne megoldani, hogy a /mnt/ide1/admin/kepek nála is megjelenjen, de csak olvashatóan.
KZ

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.02.02. 19:23

KZ írta:most ott tartok, hogy létrehoztam egy zsuzsa megosztást, azaz van egy /mnt/ide1/zsuzsa

Ezt fel is tudom csatolni zsuzsa névvel. Most már csak azt kéne megoldani, hogy a /mnt/ide1/admin/kepek nála is megjelenjen, de csak olvashatóan.

Mondd azt a samba-nak hogy a /mnt/ide1/admin/kepek egy új kiajánlás, amit csak olvasható módban lehet csatolni. Aztán csatold fel a zsuzsa felhasználónak.
Ha ettől nem lesz jó, akkor meg kell nézni a linux-ban a file-ok jogosultságait, de általában mindenkinek van olvasási joga. Ha nincs, akkor ezt is be kell állítani.

Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

HozzászólásSzerző: KZ Dátum: 2010.02.02. 20:34

zotya_ írta:
KZ írta:most ott tartok, hogy létrehoztam egy zsuzsa megosztást, azaz van egy /mnt/ide1/zsuzsa

Mondd azt a samba-nak hogy a /mnt/ide1/admin/kepek egy új kiajánlás, amit csak olvasható módban lehet csatolni. Aztán csatold fel a zsuzsa felhasználónak.
Ha ettől nem lesz jó, akkor meg kell nézni a linux-ban a file-ok jogosultságait, de általában mindenkinek van olvasási joga. Ha nincs, akkor ezt is be kell állítani.

Zotya

hát az admin alá még egy szintet nem tudok tenni.

sőt az admin share-hez nem tudok user-t rendelni, szóval csináltam egy zoli share-t ami alá áttettem az admin cuccait. ehhez a zoli share-hez a z felhasználót íróvá, a zs-t olvasóvá tettem, így nem tud zs törölni.

viszont zs-vel felcsatolva a zsuzsa share-t, csak a zsuzsa share-t látja, valahogy még meg kéne oldanom, hogy ne kelljem másik meghajtót is felcsatolni a zolii share-hez, hogy lássa azt is. azaz valami link kéne a zsuzsa share alá a zoli felé. csináltam is egy sym linket, azon keresztül frankón látta is a cuccost, DE törölni is tudott :( ez mitől van?
KZ

HozzászólásSzerző: Töki Dátum: 2010.02.02. 20:44

Persze, biztosan én vagyok MS függő.. ( amúgy nem vagyok az!)
Biztosan sokkal többen értenek MS-hez közülünk vagy Mac-hez...
Biztosan sokkal jobb a supportja az MS-nek vagy a Mac-nek...
De mégis, miért nem a hup-on szórakoztok ezzel a sok sz...rsággal?

Persze, tudom, akik lefikáznak most, azok pingvin függők...
2 henger, két kerék,
90°-ban a nyomaték vezér!
Töki
Rendszeres túrázó
Rendszeres túrázó

Telefonszám: 20/464-0621
Motor típusa: Suzuki SV 650S Ky
Motor extrák: egyedi fényezéső idomok, indexek, hasidom, sárvédő, raptor kipufogó, fémfékcső,doboz

HozzászólásSzerző: zotya_ Dátum: 2010.02.02. 21:00

KZ írta:hát az admin alá még egy szintet nem tudok tenni.

sőt az admin share-hez nem tudok user-t rendelni, szóval csináltam egy zoli share-t ami alá áttettem az admin cuccait. ehhez a zoli share-hez a z felhasználót íróvá, a zs-t olvasóvá tettem, így nem tud zs törölni.

viszont zs-vel felcsatolva a zsuzsa share-t, csak a zsuzsa share-t látja, valahogy még meg kéne oldanom, hogy ne kelljem másik meghajtót is felcsatolni a zolii share-hez, hogy lássa azt is. azaz valami link kéne a zsuzsa share alá a zoli felé. csináltam is egy sym linket, azon keresztül frankón látta is a cuccost, DE törölni is tudott :( ez mitől van?

Sambával nem foglalkoztam részletesen, de szerintem ez így az alapértelmezett működés. Miért gond az hogyha 2 share-t kell felcsatolni?
Ha mindenképpen egy felcsatolással akarod megoldani, akkor a linux-os file jogosultságokkal kell játszani. pl. az admin user a tulaj, neki rwx joga lesz, a csoportjának meg csak r. (zsuzsa a csoport tagja)

Vagy:
tulajdonos: admin
tulajdonossal egy csoportban van: zoli
más csoportban van: zsuzsa
file jogosultságok: rwxrwxr--
Vigyázat! Ahhoz hogy zoli user törölni tudja az admin által birtokolt file-okat, ahhoz a file-okat tartalmazó könyvtárra írási jog kell zolinak.

Üdv,
Zotya
zotya_
Társ Admin
Társ Admin

ElőzőKövetkező

Vissza: Internet, számítógép, elektronika